sobota, 25 lutego 2012 | By: Harashiken

TOP10 #6 - Dziesięć ulubionych cytatów z literatury

"Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj tutaj nowego tematu na dany tydzień."

Kolejne Top10 tym razem będzie to: Dziesięć ulubionych cytatów z literatury. Dominują cytaty humorystyczne bo takie właśnie zazwyczaj wpadają mi w oko i skłaniają do wynotowania. Biorąc również pod uwagę, iż nie często zdarza się by książki przyprawiały mnie o wybuch śmiechu czy chociażby chichot pod nosem będzie kilka wspólnych źródeł. Kolejność przypadkowa:

Peanatema:
1.
"- Czego potrzebujecie: środka transportu? Narzędzi? Jakiegoś sprzętu?
- Naszym wrogiem jest obcy statek kosmiczny wyładowany bombami atomowymi - odparłem. - A my mamy kątomierz.
- W porządku. Poszukam w domu, może uda mi się znaleźć linijkę i kawałek sznurka."

Kroniki Czarnej Kompanii (A imię jej Ciemność):
2.
"(...) Potem zapytał: - Jak twoja zguba?
- Śpioch? Śpi.
- My tutaj palimy błaznami w piecu zamiast drzewem"
(Rozmowa pomiędzy Konowałem i Murgenem)

Pan Lodowego Ogrodu:
3.
"Kardan. Wynaleźli zawieszenie kardanowe. Nieźle. Na rufie to na rufie. Idę więc na rufę i szukam. Kambuz na minimum dwadzieścia osób, sądząc po rozmiarach okrętu, to nie igła. Nie schował się pod leżącym w ładowni workiem ani moją czapką"

Harry Potter:
4.
"To, co się wydarzyło w podziemiach jest ścisłą tajemnicą, więc, oczywiście, wie o tym cała szkoła. Przypuszczam, że to twoi przyjaciele, panowie Fred i George Weasleyowie są odpowiedzialni za próbę przysłania ci tutaj sedesu."

5.
"Zawsze uważałem, że my z Fredem powinniśmy dostać ze wszystkiego P, bo sam fakt, że pojawiliśmy się na egzaminach, był powyżej oczekiwań."

Saga o Wiedźminie:
6.
"Jaskier dzielił atrakcyjne kobiety, w tej liczbie i czarodziejki, na przemiłe, miłe, niemiłe i bardzo niemiłe. Przemiłe na propozycję pójścia do łóżka reagowały radosną zgodą, miłe wesołym śmiechem. Niemiłe reagowały w sposób trudny do przewidzenia. Do bardzo niemiłych trubadur zaliczał zaś te, wobec których sama myśl o złożeniu propozycji wywoływała dziwne zimno na plecach i drżenie kolan."

7.
"– Miecz. Na plecach. Dlaczego masz na plecach miecz?
– Bo wiosło mi ukradli."
(rozmowa jakiegoś chłopca z Geraltem)

8.
"Shani uśmiechnęła się jeszcze śliczniej, a Jaskier znowu nabrał ochoty, by wreszcie ułożyć balladę o dziewczętach takich jak ona – niezbyt ładnych, a pięknych, takich, które śniły się po nocach, podczas gdy te klasycznie urodziwe zapominało się po pięciu minutach."

Ziemiomorze:
9.
"Nawet głupstwo jest niebezpieczne w rękach głupca."

10.
"Pieśń o stworzeniu Éa:
Tylko w milczeniu słowo,
tylko w ciemności światło,
tylko w umieraniu życie:
na pustym niebie
jasny jest lot sokoła"

8 komentarze:

Ruczek pisze...

Świetne cytaty! Z 7 nie mogłam :D Ahhh... Muszę w końcu nabyć "Wiedźmina" i przeczytać, bo aż mnie skręca, że jeszcze tego nie zrobiłam!
Weasleyowie jak zwykle wywołują mój uśmiech ;)

Oceansoul pisze...

Mam kolejny powód do lektury "Peanatemy", niezwykle ujął mnie ten cytat. ^^

Visenna pisze...

Bardzo zgrabne zestawienie:)
Ja z tego top 10 nie skorzystam, bo nie starczyłoby miejsca na wszystkie ulubione cytaty z Wiedźmina, Pana Lodowego Ogrodu, książek Łysiaka itd...

Harashiken pisze...

Ruczek: Nom, nie ma co zwlekać :) Taak Weasleyowie mieli bardzo ciekawe poczucie humory ^^

Oceansoul: Warto, nie odkładaj jej na potem tylko zabieraj się od razu :)

Visenna: A myślisz, że mnie było łatwo? Z samego HP można by zrobić top10, z Wiedźmina o wyborze, o Jaskrze, o miłości, o filozofii, cytaty z przyjęcia, czy też te o królu Dezmodzie to kolejna 10. Z PLO zaś zacząłem wynotowywać cytaty dopiero od 3 tomu, a i tak kolejne top10 by się uzbierało ;) No ale trzeba było ze wszystkiego wybrać 10 więc starałem się ograniczać do 1-2 cytatów z jednego źródła ;)

Karodziejka pisze...

Zapomniałam o tym cytacie z Peanatemy - czytałam ją w pociągu i nie było możliwości czegokolwiek z niej wynotowywać ;D

U mnie pewnie też Wiedźmin i książki Stephensona pojawiłyby się najliczniej w takim zestawieniu :-)

A ten chłopiec, rozmawiający z Geraltem, to Everett (od którego później wzięła się piękna nazwa naukowa żagnicy: everettia ;D)

Agnieszka pisze...

Cudowne! Ogarnia mnie nostalgia, bo przypomniałeś mi Ziemiomorze, uwielbiam ten cykl. Wiedźmin, Pani Lodowego Ogrodu - wiadoma rzecz, kopalnia dobrych tekstów. Peanatema czeka na wenę, nie chcę jej profanować pospieszną konsumpcją.

Viginti Tres pisze...

Jak wiesz, u mnie trudno o topy, natomiast cytaty lubię i chociażby na takim LC dominują u mnie Pratchett, Sapkowski i Pilch. Im bardziej przewrotnie, tym lepiej.

„Szekspir dotknął istoty rzeczy, Newton dotknął istoty rzeczy, Tołstoj dotknął istoty rzeczy, Einstein dotknął istoty rzeczy. A pijak? Pijakowi zawsze trudniej.” To z Pilcha, całe „Pod mocnym aniołem” utrzymane jest w podobnym (autoironicznym) tonie.

Wilk Stepowy pisze...

Pamiętam to o błaznach z "Czarnej Kompanii" xD W tamtych księgach był też fajny cytat z oblężenia - chyba Murgen opowiadał, że można być super, zabić dwudziestu, ale można mieć pewność, że na dole (murów) natknie się na dwudziestego pierwszego ; ) Ogólnie w Kronikach pojawiał się czasami kapitalny humor : )

Z Wiedźmina fajny był Dojkstra opisujący Jaskra xD

Szczerze, to ja miałbym problemy z wybraniem najlepszych cytatów z tych setek, które mi się w książkach podobały. Szczególnie, że większość z nich nie zapisałem, a sporo pewnie zapomniałem.

Prześlij komentarz

Ostatnio postanowiłem otworzyć komentarze dla wszystkich. W związku z tym przestroga - komentujących anonimowo proszę o podpisywanie się. Komentarz anonimowy + wątpliwa jego wartość = śmietnik to samo tyczy się podpisanych komentarzy anonimowych, które uznam za zwykły spam. Anonimów proszę również o stosowanie chociaż podstawowych zasad ortografii. Porządek musi być, dziękuję, dobranoc!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...