piątek, 2 września 2011 | By: Harashiken

TOP10 #1 - Miejsca z literatury, które chcielibyśmy odwiedzić

"Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj tutaj nowego tematu na dany tydzień."

Na akcję trafiłem na blogu Aleksandry, postanowiłem wziąć w niej udział jako, że ta edycja nosi tytuł "Miejsca znane z literatury, które chcielibyśmy odwiedzić". Co prawda to z zeszłego tygodnia, ale lepiej późno niż wcale ;)

Miejsce 10. - Orthank
Co tu dużo mówić, widok ze szczytu wieży Sarumana, kiedy okolica nie została jeszcze doszczętnie zniszczona musiał być niesamowity.

Miejsce 9. - Minas Tirith
Podobny powód jak przy Orthanku. Chęć podziwiania widoków z placu Minas Tirith, choć oczywiście i samo miasto z wielką chęcią bym zwiedził.

Miejsce 8. - Równina Strachu

Równina Strachu przez kilka ładnych lat była azylem Czarnej Kompanii. Miejsce niezwykłe, pełne przedziwnych stworzeń, latających wielorybów, gadających menhirów, w jej centrum zaś stary Ojciec Drzewo. Przystanek obowiązkowy w podróży po światach fantasy :)

 Miejsce 7. - Hogwart
Któż z nas, pokolenia wychowanego na Harrym Potterze nie chciałby spędzić szkolnych lat w tej najwspanialszej ze szkół?

Miejsce 6. - Tau Ceti
Stolica Hegemoni Człowieka, planeta będąca centrum zjednoczonego przez ludzi kosmosu. Choć to planeta w większości wypełniona, biurowcami i wszelkimi możliwymi siedzibami czy wieżowcami o najróżniejszym przeznaczeniu nie przepuściłbym okazji jej odwiedzenia.

Miejsce 5. - Jao e-Tinukai'i "Łódź na Oceanie Drzew"
Ostatnie zamieszkałe sithijskie miasto. Ostoja kultury Sithów, coś jak Rivendell dla elfów lecz Jao jest kompletnie odgrodzone od świata śmiertelników i nikt nie ma tam prawa wstępu. Opis jest niczym w porównaniu z jego widokiem ;)

Miejsce 4. - Virga
Świat Virgi jest światem tak niesamowitym, że nie można go ominąć w czasie tej podróży. Po jego dokładniejszy opis zapraszam do mojej recenzji :)

Miejsce 3. - Mroczna Wieża i pole róż.
Czy muszę coś mówić? Kto nie chciałby być z Rolandem kiedy ten osiągnął swój cel? Róże i Wieża pozostawiłby niezatarte wspomnienia w umyśle każdego kto choć raz by je zobaczył. Kto czytał ten rozumie!

Miejsce 2. - Elantris
Miasto niesamowite, przyćmiewające wszystkie inne. Elantris zamieszkałe jest przez ludzi, którzy dzięki swojej magii zbliżyli się niemal do bogów. A w dodatku tak naprawdę każdy może zostać Elantraninem. Czy spacer ulicami Elantris nie byłby wspaniałym przeżyciem?

Miejsce 1. - Boża Knieja
I znów wracamy do świata wykreowanego przez Dan'a Simmons'a. Boża Knieja planeta-las będąca we władaniu Templariuszy. Kashyyyk przy niej to zagajnik. Nie wiem czemu jest na pierwszym miejscu, po prostu... widok tych lasów, drzew przystosowanych do mieszkania i zwiedzania, widok z koron żywych kolosów czy myśl o kolacji na platformie Światodrzewa przyćmiewa wszystko inne co mógłbym do tej pory zobaczyć na tej liście.

6 komentarze:

Karodziejka pisze...

Ciekawy pomysł - aż chyba sama się zastanowię nad swoją taką listą :)

Przydałyby się linki w przyszłości, jeśli odsyłasz do czyjegoś bloga czy innej swojej recenzji :)

A po Simmonsa chyba muszę sięgnąć o wiele szybciej, niż planowałam - o ile to będzie możliwe, bo obawiam się, że w ogóle będę miała mniej czasu na czytanie teraz.

Fenrir pisze...

Ja nawet takiego zestawienia nie próbuję robić, bo w TOP100 nie wiem, czy bym się zamknął... ^^

Harashiken pisze...

Karo: Są linki ^^ Wystarczy najechać na imię właścicielki, pogrubiłbym ale przy tej czcionce pogrubienie nie działa. Do recenzji właśnie dodałem.

Polecam, na pewno się nie zawiedziesz. Przede mną jeszcze ostatnia część.

Fenrir: To bardzo prawdopodobne, jak widzisz mnie się jednak udało. Odpadła Biała Wieża, Ulica Pokątna, Chathrand i Deepgete. Choć pewnie na siłę mógłbym jeszcze coś znaleźć.

Aleksandra pisze...

Mi wyszło około piętnastu i musiałam zrezygnować m.in. z Minas Tirith. Coraz poważniej zastanawiam się nad przeczytaniem w końcu Hyperiona. Zwłaszcza, że tak wysoko go umieściłeś.;) Moja kolejność jest zupełnie przypadkowa.

Harashiken pisze...

Moja nie jest przypadkowa :) No dobrze trzy pierwsze były trudne więc kolejność mogłaby być inna.

Mówiłaś, że w roku szkolnym zajmiesz się takimi max 400 stron ^^ To daleko wykracza poza narzucone granice. Ale naprawdę warto i to do tego stopnia, że odwlekam zakończenie cyklu bo nie chcę za szybko skończyć.

Futbolowa pisze...

Hogwart to marzenie większości czytelników - zauważyłam to podczas tego rankingu. Nie dziwię się! :)

Prześlij komentarz

Ostatnio postanowiłem otworzyć komentarze dla wszystkich. W związku z tym przestroga - komentujących anonimowo proszę o podpisywanie się. Komentarz anonimowy + wątpliwa jego wartość = śmietnik to samo tyczy się podpisanych komentarzy anonimowych, które uznam za zwykły spam. Anonimów proszę również o stosowanie chociaż podstawowych zasad ortografii. Porządek musi być, dziękuję, dobranoc!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...