niedziela, 4 grudnia 2011 | By: Harashiken

TOP10 #3 - Ulubione cykle

"Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj tutaj nowego tematu na dany tydzień."

Dzisiejszy temat: Ulubione cykle (w mojej wersji lub jak to brzmiało w oryginale Ulubione serie książkowe). Spośród wymienionych, nie wszystkie są zamknięte, niektóre nadal są w trakcie tworzenia, inne są nadal w trakcie czytania przeze mnie co wcale nie przeszkadza temu by już zasłużyły sobie na miejsce ulubionych. Tym razem uszeregowane w kolejności rosnącej, choć czołówka jak zwykle w miarę płynna ;)

Miejsce 10. - Harry Potter - za świat pełen magii, który pochłonął mnie bez reszty i który towarzyszył mi przez wiele lat mojego życia.

Miejsce 9. - Władca Pierścieni - w sumie to nie cykl, ale jakżebym mógł go tu nie wcisnąć? A zatem Władek znalazł się tu za fundamenty gatunku fantasy, za przyczynienie się do powstania wielu innych wspaniałych dzieł tego gatunku i za wspaniałą, wciągającą i niesamowitą historię i bogaty świat.

Miejsce 8. - Trylogia Zimnego Ognia - za Geralda Tarranta i Damien'a Kilcanon'a Vryce'a.

Miejsce 7. - Cienie Pojętnych - za oryginalny pomysł, niesamowite rasy, ich odmienność, społeczności, kulturę, za wszystko co z mieszkańcami tego świata związane.

Miejsce 6. - Opowieści z meekhańskiego pogranicza - za pomysł, za świat, za niesamowite opowieści i sposób w jaki pojedyncze opowiadania łączą się w jedną wspólną historię. A także za to, że to nasze, polskie!

Miejsce 5. - Pan Lodowego Ogrodu/Wiedźmin - za głównych bohaterów, za to, że należą do typu, który uwielbiam, za ich ironiczne uwagi, za ich umiejętności, za ich specyficzny humor. PLO za niesamowity świat, Wiedźmin za historię i humor nie tylko Geralta, ale i całej serii.

Miejsce 4. - Koło Czasu - za monumentalne dzieło, ogromny świat, mnogość wspaniałych postaci, ilość wątków i jedno z najlepszych jeśli nie najlepsze epickie fantasy jakie powstało i jakie czytałem.

Miejsce 3. - Czarna Kompania - za bohatera zbiorowego, czarny humor, obraz żołnierskiego życia, niesamowitą historię, język, styl, a także za geniusz autora.

Miejsce 2. - Hyperion Cantoos - za wspaniałą wizję wszechświata, za niesamowitą i piękną historię, za nastrojowość drugiej tetralogii.

Miejsce 1. - Mroczna Wieża - za... wszystko. Za niezaprzeczalny geniusz King'a, za historię, niezwykły świat, połączenie elementów różnych gatunków, za postacie, pomysł, za niezwykłość całej serii, panujący w niej nastrój, za wiele scen, za to, że była to seria, która mną wstrząsnęła jak mało co.

Słowem wyjaśnienia: Dopiero podczas pisania zorientowałem się, że na listę nie trafił Wiedźmin, a że 10 miejsc zajętych już było i nie potrafiłbym się niczego pozbyć postanowiłem połączyć go z PLO jako, że dla mnie obie pozycje są pokrewne.

10 komentarze:

Oceansoul pisze...

Zastanawiałam się, co będzie na pierwszym miejscu, a tu - Mroczna Wieża. Ciągle nie mogę przeboleć, że jeszcze jej nie czytałam, a teraz - tym bardziej mi szkoda! Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda mi się to nadrobić. ^^

Moreni pisze...

Połowa Twoich wyników powtarza się z moimi.^^ Z jednego zrezygnowałam, bo jak sam napisałeś "w sumie to nie cykl" a trzy mam dopiero w planach. Tylko "Mroczna Wieża" jakoś nam się nie pokryła. Pewnie dlatego, że nigdy nie pałałam szczególnym afektem do Kinga.;)

Immora pisze...

Nigdy nie miałam okazji przeczytać "Mrocznej Wieży", ale kurcze... Przez Ciebie żałuję :P

Wiele ulubionych serii nam się pokrywa, chociaż moja kolejność byłaby "odrobinkę" inna :)

sylwia pisze...

Nie wszystko czytałam, ale to co czytałam i u mnie stoi wysoko. Na pewno gdzieś wcisnęłabym "Pieśń Ognia i Lodu" Martina, chociaż jeszcze nie została zakończona. Myślę też, że dołączyłabym cykle Robin Hobb, które sprawiły mi mnóstwo czytelniczej przyjemności.

Muszę się w końcu wziąć za Grzędowicza i Glena Cooka, twój wpis na pewno mnie do tego motywuje.

grendella

Karodziejka pisze...

No i jak można było o 'Wiedźminie' zapomnieć, no jak? :D

Gdy widziałam tylko pierwszą pozycję i dopiero zaczynałam czytać notkę pomyślałam, że pewnie Hyperion będzie na górze - jak widzę jednak, nieco się pomyliłam.

Harashiken pisze...

Oceansoul: No to do dzieła! Warto!

Moreni: Ja też Kinga nie czytam. Poza Wieżą i "Oczami Smoka", które to do MW mnie zachęciły nie czytałem już nic, a w planach mam tylko "Bastion".

Immora: I dobrze, bo jest czego :)

Moja kolejność jak już napisałem jest dość płynna szczególnie w czołówce. Cóż skoro Twoja byłaby inna liczę, że TOP10 zadomowi się i u Ciebie.

Sylwia: Pewnie też bym ją gdzieś wcisnął, ale jeszcze nie czytałem ;)

Ooo tak koniecznie :)

Karo: Normalnie, z racji kurczącego się miejsca w biblioteczce, Wiedźmin stoi na innej półce i kiedy zaglądałem do regału w poszukiwaniu materiału na TOP10 umknął mi i tyle :D

Na górze? No coś Ty nie mógłbym wyżej cenić HP od Simmonsa :D A tak na poważnie to jak już pisałem czołówka jest płynna, ciężko jednoznacznie stwierdzić co jest lepsze zwłaszcza jeśli wyboru musi się dokonać pomiędzy dwoma tak różnymi książkami. Na swoje usprawiedliwienie mogę jednak rzec iż Simmonsa jeszcze nie skończyłem nie mam więc pełnego obrazu sytuacji, MW zaś już dawno mam za sobą.

Moreni pisze...

"Oczy smoka" i "Bastion" znam. "Bastion" to powieść bardzo ciekawa, ale autor czasem mocno przynudza dłużyznami. Za to gorąco polecam jeszcze "Wielki marsz" i "Uciekiniera". Łączą w sobie trzy zalety: są krótkie, acz wciągające, są thrillerami lekko futurystycznymi (tzn. dzieją się w niedalekiej przyszłości) i dają materiał do przemyśleń.:)

Futbolowa pisze...

Dla siebie znalazłam tu tylko Pottera, reszta zdecydowanie nie w moich klimatach ;) Kiedyś może się zdecyduję, bo - póki co - trochę się takich książek obawiam (:

Silaqui pisze...

Jakoś mnie nie dziwi pozycja "Mrocznej Wieży" w Twoim rankingu :)

LucidMan pisze...

Bardzo lubię przeglądać Twojego bloga :) TOP lista też bardzo dobra. Masz pokaźną kolekcję, w której co chwile znajduje coś fajnego do przeczytania :D Dzięki za to ;>

Prześlij komentarz

Ostatnio postanowiłem otworzyć komentarze dla wszystkich. W związku z tym przestroga - komentujących anonimowo proszę o podpisywanie się. Komentarz anonimowy + wątpliwa jego wartość = śmietnik to samo tyczy się podpisanych komentarzy anonimowych, które uznam za zwykły spam. Anonimów proszę również o stosowanie chociaż podstawowych zasad ortografii. Porządek musi być, dziękuję, dobranoc!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...