niedziela, 31 lipca 2011 | By: Harashiken

Dziedzictwo - Cykl


Autor: Christopher Paolini
Tytuł: Eragon, Najstarszy, Brisingr
Cykl: Dziedzictwo
Wydawnictwo: MAG
Oprawa: twarda z obwolutą
Liczba stron: 1873
Status: posiadam
Ocena: 4/6

Zdecydowanie cyklu Dziedzictwo nie można zaliczyć do dzieł wybitnych, jednakże czegóż innego można by spodziewać się po autorze debiutującym w tak młodym wieku? Że stworzy arcydzieło na miarę Władcy Pierścieni? No nie wydaje mi się. Dziedzictwo pełne jest zapożyczeń z innych dzieł literatury fantasty takich jak osławiony Władca Pierścieni czy Ziemiomorze, a niektórzy nawet zarzucają mu czerpanie pomysłu na fabułę z Gwiezdnych Wojen. Wszystko to jednak jest moim zdaniem skomponowane w spójną, logiczną całość, bez rażących elementów i nieścisłości. To zaś, iż sam pomysł i wykonanie jest wtórne i nic nowego do fantasy nie wnosi, a wręcz powiela znane, oklepane i banalne koncepcje to już inna bajka.

Dziedzictwo czyta się szybko i przyjemnie, nie wymaga od czytelnika specjalnego skupienia, nie skłania do rozmyślań. Na pewno nie znajdziecie tu błyskotliwej porywającej fabuły i zapierających dech w piersi zwrotów akcji, choć pewne zaskoczenia na pewno się znajdą. To po prostu dobra lektura, można by rzec, że nawet bardzo dobra jak na tak niedoświadczonego autora. Na pewno spodoba się młodszym entuzjastom fantasy, a starszym wyjadaczom pozwoli odpocząć od górnolotnych dzieł wymagających od czytelnika uwagi i skupienia.

Sam sięgnąłem po Eragona ze względu na bardzo sprzeczne opinie znalezione w internecie i nie żałuję ani czasu ani pieniędzy nań wydanych. Świetnie się przy nim bawiłem. Poza tym całkiem dobrze prezentuje się na półce wydanie w twardej oprawie, choć smoków z okładki do realistycznych zaliczyć nie można. Obecnie czekam na ostatni tom ciekaw zakończenia tego interesującego cyklu.

Opinia zostanie uzupełniona po wydaniu ostatniego tomu.

###
Publikowane na lubimyczytac.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Ostatnio postanowiłem otworzyć komentarze dla wszystkich. W związku z tym przestroga - komentujących anonimowo proszę o podpisywanie się. Komentarz anonimowy + wątpliwa jego wartość = śmietnik to samo tyczy się podpisanych komentarzy anonimowych, które uznam za zwykły spam. Anonimów proszę również o stosowanie chociaż podstawowych zasad ortografii. Porządek musi być, dziękuję, dobranoc!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...